E izoluar dhe e mbyllur nga bota për kaq shumë kohë, Shqipëria doli nga sundimi komunist në 1991. Në ditët e sotme, vizitorët janë pa dyshim të befasuar nga të gjitha ato që ajo ofron; plazhe të bukura që shtrihen krahas vargmaleve që të lënë pa frymë dhe liqeneve vezullues.

Falë historisë së saj të gjatë dhe interesante, qytetet dhe fshatrat piktoreske të Shqipërisë janë plot me kështjella të mahnitshme të vjetra, rrënoja romake dhe xhami dhe ndërtesa të epokës Osmane, të cilat e bëjnë vendin interesant për t'u eksploruar.

Me qytete piktoreske të tilla si Gjirokaster dhe Berat për vizitorët për të shijuar, ka gjithmonë diçka të re për të parë dhe bërë. Kryeqyteti tani me ngjyra, Tirana, është plot me monumente dhe muze që ofrojnë një vështrim në të kaluarën komuniste të vendit.

Një vend magjepsës, tani është koha për të vizituar Shqipërinë, pasi fjala po përhapet shpejt për atë që kjo perlë e fshehur ka për të ofruar.

10. Dhërmiu

Dhermiëndrra / © Tanjuska

Me ujërat e tij mikpritës bruz dhe plazhet e bukura që shtrihen në distancë, peizazhi i mrekullueshëm i Dhërmiut është vendi ku shumë të rinj shqiptarë drejtohen në verë. Ajo është gjithashtu shtëpia e disa jetës nate pulsuese.

E vendosur në një shpat mali me pamje nga deti, qyteti mburret me disa perëndime dielli mahnitëse. Të marrësh një pije në një nga baret dhe restorantet e saj të shumtë ndërsa shikon se si perëndon dielli është një mënyrë e bukur për të kaluar një mbrëmje.

Ndërsa ka një atmosferë argëtuese dhe festive në lidhje me vendin, me bare të gjalla në breg të plazhit që lëshojnë muzikë, ka më shumë se plazhi të mjaftueshëm për të kaluar; ju gjithmonë mund të gjeni një vend të qetë për të shkelur dhe shijuar peizazhin e rivierës shqiptare.

9. Durres

Durresëndërr / © Lev Levin

Dikur kryeqyteti i Shqipërisë, Durrësi ndodhet jo shumë larg Tiranës në vijën bregdetare të vendit. Isshtë një destinacion shumë i popullarizuar, që do të thotë se mund të mbushet paksa gjatë verës.

Me një nga portet më të mëdha në Adriatik, qyteti është paksa i mbytur dhe tepër i zhvilluar, megjithëse ka një shtrirje të bukur plazhi për të shijuar vizitorët dhe vendasit. Përgjatë bregdetit, ka shumë restorante që shesin prodhime deti të freskëta të shijshme.

E luftuar për mijëvjeçarë nga Bullgarët, Grekët, Venecianët dhe Osmanët, ndër të tjera, pasuria e vendeve historike josh po aq njerëz sa plazhet e saj. Amfiteatri spektakolar romak dhe muzeu fantastik arkeologjik janë pikat kryesore të padyshimta.

8. Sarandë

Sarandedreamstime / © Sergii Zysko

Me vendndodhjen e tij mahnitëse në Detin Jon, Sarande është i bekuar me mot të ngrohtë gjatë gjithë vitit, ujëra të gazuar dhe një mënyrë të qetë të jetës.

Ndërsa bregu i detit është pak më i zhvilluar me linjën e tij të blloqeve të apartamenteve pa identitet, ka shumë pjesë të këndshme të Sarandës për të shëtitur, dhe shumë bare, restorante dhe dyqane suveniresh që ofrohen.

Përveç rrënojave antike të gjetura në qytet, rrethinat e Sarandës janë plot me vende historike dhe bukuri natyrore, duke e bërë atë një vend të shkëlqyeshëm për t'u përdorur si një bazë për të eksploruar rajonin.

7. Shkodra

Shkodraëndrra / © Znm

I shtrirë vetëm një gur larg nga Liqeni i madh i Skadarit që shtrihet në kufirin Mali i Zi-Shqipëri, Shkodra është një qytet shumë i bukur për t'u vizituar. Lumi Buna përshkon qytetin dhe Alpet shqiptare mund të shihen nga larg.

Ngjarja kryesore e padyshimtë është Kalaja e Rozafës. Gjatë historisë së saj, ajo është qeverisur nga Ilirët, Venecianët dhe Osmanët, për të përmendur disa. Pelomat dhe rrënojat e mrekullueshme të kalasë janë argëtuese për tu eksploruar dhe pamjet mbi Shkodrën të lënë pa frymë.

Megjithëse qendra e qytetit ka pësuar kohët e fundit rinovime të gjera, ka ende shumë ndërtesa të vjetra bukuroshe dhe vende historike për t'u gjetur, të tilla si Xhamia Ebu Beker dhe Katedralja Ortodokse. Muzeu Historik tregon vetëm disa nga historia dhe trashëgimia e pasur e rajonit.

Me kaq shumë fshat të bukur që rrethon Shkodrën për vizitorët për të eksploruar, ka diçka për të gjithë për të shijuar.

6. Berat

Beratëndërr / © Jackmalipan

I konsideruar gjerësisht si një nga qytetet më të bukura në të gjithë Ballkanin, Berati njihet si 'Qyteti i një mijë dritareve', pasi kaq shumë dritare ju shikojnë nga pjesa e përparme e ndërtesave të tij kodrinore të grumbulluara aq fort së bashku.

Të vendosura në një kodër, ka një numër xhamish të epokës Osmane dhe kishave Bizantine të shpërndara përreth qytetit. Një nga pamjet më të mira të Beratit është nga përtej brigjeve të lumit Osumi që përshkon atë.

Ndërsa thjesht endja përreth Beratit është një mënyrë e bukur për të kaluar kohën, qyteti gjithashtu ka një kështjellë të mrekullueshme në majën e kodrave të shekullit të 13-të, e cila ia vlen të vizitohet për pamjet e jashtëzakonshme. Ekzistojnë gjithashtu dy muze interesantë me disa kostume dhe objekte interesante lokale të ekspozuara dhe disa ikona të shkëlqyera të shekullit të 16-të.

5. Himare

Himareëndërr / © Ollirg

Me vendosjen e saj të bukur në Rivierën Shqiptare, ujërat e gazuar bruz të Himares dhe vija bregdetare spektakolare kodrinore e bëjnë atë një vend të shkëlqyeshëm për tu drejtuar nëse jeni pas një dielli, deti dhe rëre.

Ndërsa plazhet e tij dhe shëtitorja paqësore bregdetare janë ato për të cilat vijnë shumica e njerëzve, qyteti i vjetër historik është i bukur për t'u endur përreth; tavernat e saj atmosferike janë plot hijeshi mesdhetare dhe prodhime deti të shijshme lokale.

I vendosur në majë të një kodre me pamje nga qyteti i vjetër është një kështjellë e lezetshme, e cila ofron pamje të mrekullueshme mbi det. Malet aty pranë kanë gjithashtu disa shtigje dhe këndvështrime të bukura për t'u shijuar nga vizitorët, ndërsa fshati përreth është shtëpia e kishave dhe manastireve spektakolare, të tilla si Manastiri i Kryqit dhe Athaliotissa.

4. Gjirokaster

Gjirokasterëndërr / © Milosk50

E vendosur në jug të vendit, Gjirokaster është një kënaqësi për tu vizituar. Qyteti i tij i bukur i vjetër është i vendosur në buzë të një kodre me pamje nga një luginë dhe rrugët e tij me kalldrëm me kalldrëm janë plot me ndërtesa të çuditshme dhe vende historike.

Me mbi 500 shtëpi dhe ndërtesa të mbrojtura dhe të ruajtura si 'monumente kulture', Gjirokaster është plot me arkitekturë të mrekullueshme. Shpesh njihet si 'Qyteti i Gurit' për shkak të shufrave të veçanta lokale që mund të shihen kudo që shkoni.

E vendosur mbi Pazarin e Vjetër piktoresk është Kalaja e Gjirokasterit, me reputacion si e dyta për nga madhësia në të gjithë Ballkanin. Një vend interesant për të vizituar, kalaja ka një bunker nëntokësor të epokës së Luftës së Ftohtë dhe një Muze Armatimesh për vizitorët për të shijuar, së bashku me fortifikimet dhe rrënojat e saj mbresëlënëse.

3. Kruje

Krujeëndërr / © Daniel Reiner

Shtrirë vetëm në veri të Tiranës, Kruje - ose Kruja, siç njihet në anglisht - është i famshëm për të qenë qyteti i heroit kombëtar të Shqipërisë Gjergj Skanderbeg. Në shekullin e 15-të, Gjergj arriti të qëndronte kundër Osmanëve për 25 vjet nga baza e tij në Kruje.

I njohur si 'Ballkoni Adriatik' nga vendasit, mali i shkathët që shikon mbi qytet është shtëpia e Kalasë madhështore të Krujës, e cila dikur ishte baza e Skënderbeut. Në ditët e sotme, ekziston një muze interesant për heroin, si dhe një kishë fantastike e shekullit të 15-të e vendosur brenda mureve të saj. Pamjet panoramike nga kalaja janë thjesht spektakolare.

Pazari i Vjetër në qendër të qytetit është po aq magjepsës të shëtisësh. I vendosur mes rrugëve të tij atmosferike do të gjeni disa kafene dhe restorante të lezetshme, së bashku me bollëkun e dyqaneve që shesin gjithçka, nga suvenire dhe artikuj artizanal te antike dhe produkte lëkure.

Një vend piktoresk dhe i qetë, Kruje ia vlen të vizitohet për vendet e saj historike dhe mjedisin e bukur natyror. Zona përreth është po aq magjepsëse për tu eksploruar, me liqenet, kanionet dhe malet e saj.

2. Parku Kombëtar i Butrintit

Butrint National Parkëndërr / © Todorovic

Shtëpia e një numri ekosistemesh të larmishme dhe vendeve arkeologjike mahnitëse, Parku Kombëtar i Butrintit është një destinacion popullor turistik, në një pjesë të madhe për shkak të afërsisë me Ishulli grek i Korfuzit. Shumë njerëz vijnë për të parë përzierjen e saj madhështore të historisë dhe natyrës.

Duke mbuluar një gadishull që kufizohet nga Liqeni i madh Butrint nga njëra anë dhe Kanali Vivari nga ana tjetër, bukuria natyrore është e mrekullueshme; mbi 1,200 lloje të ndryshme të kafshëve dhe bimëve banojnë midis ligatinave, kodrave dhe ishujve të saj skenikë.

Tërheqja kryesore, megjithatë, është vendi arkeologjik i mahnitshëm që mbulon mbi 2500 vjet histori; kjo përfshin muret antike të qytetit, mbetjet e një teatri romak, një Bazilikë Bizantine dhe dy kështjella. Të bredhësh rrënojat me një pamje të bukur përreth teje është një përvojë e lezetshme. Ky është padyshim një nga perlat e fshehura të asaj që Shqipëria ka për të ofruar.

1. Tiranë

#1 of Best Places To Visit In Albaniaëndërr / © Milosk50

Dikur plot me ndërtesa komuniste gri, të padëshirueshme, Tirana është transformuar në mënyrë të konsiderueshme që nga fillimi i viteve '90. Kryeqyteti i Shqipërisë është tani një vend argëtues, miqësor dhe festiv për t’u vizituar.

Plot jetë, rrugët e këmbësorëve me ngjyra të ndezura tani tregojnë disa ndërtesa të lezetshme të epokës Osmane dhe arkitekturën italiane që nxjerr në pah të kaluarën e pasur të vendit. Ekzistojnë një numër i muzeve dhe galerive të artit të shkëlqyeshëm që ia vlen të shikoni. Me interes të veçantë është BUNK'ART, i cili dikur ishte një bunker i madh qeveritar, por tani pret instalime arti.

Ndërsa mund të jetë paksa kaotike në qendrën e mbushur me trafik të qytetit, mali piktoresk Dajti është vetëm një udhëtim i shkurtër me teleferik. Me pamje fantastike të qytetit poshtë dhe natyrë të shkëlqyeshme përreth, është një vend i bukur për të kaluar një pasdite.

Me bare, kafene dhe restorante të pafund që gjenden përreth zonës së modës së Bllokut, Tirana ka një skenë të gjallë të natës. Vizitorët në këtë kryeqytet të nën-vizituar vijnë gjithnjë të impresionuar nga të gjitha ato që qyteti ka për të ofruar.